RSS
 

Jak oszczędzać na produktach spożywczych – porady dla oszczędzających

13 lis
  1. knc_kuehlschrankfrauPaczkowane produkty mają to do siebie, że zawierają konserwanty, które chronią przed psuciem. Tak jest ze wszystkim, nawet paczkowaną sałatą. Mixy, chociaż zawierają połączenie różnych gatunków, to taniej wychodzi zakup główki sałaty. Jeśli chcesz różnorodności, to co pewien czas kupuj inną odmianę.
  2. Wyhoduj własne warzywa i zioła. Domowe uprawy są zdrowsze. Sprawdza się zasada wiem co jem, bo sam wyhodowałem. Rośliny w domu sprzyjają też jonizacji powietrza. To rozwiązanie niesie, więc same zalety.
  3. Przyprawy kupuj na kilogramy. Paczkowane często zawierają dodatki i konserwanty. W sklepach, które oferują przyprawy a kilogramy ceny mogą cię przerazić, ale jeśli policzysz ile kosztuje cię przyprawa z marketu, zaczniesz chodzić do sklepów z aromatami.
  4. Porównuj cenę w stosunku do wagi, a nie samą cenę. To rozwiązanie dotyczy wszystkich produktów sprzedawanych w paczkach.
  5. Makarony, oliwę fasolę i konserwy, te produkty się nie psują, jeśli są zamknięte. Warto więc kupować je na przecenach czy promocjach.
  6. Stawiaj na nowoczesne potrawy z tanich produktów takich jak ziemniaki. Bulwa ziemniaka zawiera wiele witamin C, B, potasu czy błonnika. Z pospolitego ziemniaka można ugotować zupę, przyrządzić sałatkę czy upiec ciast.
  7. Kupuj całego kurczaka, wychodzi taniej. Przelicz ile zapłacisz za poszczególne części i porcję rosołową, z pewnością wyjdzie drożej.
  8. Fasola czy inne rośliny strączkowe tańsze są w puszkach. Wiem, z początku facet z wąsem radził wam byście nie kupowali nic gotowego, jednak w przypadku puszek ta zasada nie działa. Ziarna strączkowe należy moczyć i długo gotować aby uzyskać miękkość, ale nie wygotować smaku. Konserwy są więc dobrym rozwiązaniem.
  9. Mięso i ryby, na tych produktach nie da się zaoszczędzić, kupując je w bardzo niskich cenach, nazywanych „promocją” można spodziewać się, że produkt ten ma swoja historię. Podróżował przez całą Europę, był wielokrotnie rozmrażany albo nacierany różnymi specyfikami. Nie chcesz tego jeść, więc nie oszczędzaj.
  10. Jesteś kucharzem od wielkiego dzwonu, dziś kupisz produkty, z których wykorzystasz część, a resztę wyrzucisz. Dlatego lepiej zainwestuj w mrożonki, nie polecałbym ich osobom, które gotują codziennie, ale  po co masz wyrzucać żywność, lepiej kup tyle ile zjesz.
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: ,

Dodaj komentarz