RSS
 

Jak tanio urządzić akwarium

19 maj

W każdym mieszkaniu można znaleźć zarówno złe, jak i dobre miejsca na akwarium. Wybór nie zawsze jest oczywisty, a kompletnie urządzony zbiornik bardzo trudno byłoby przenieść. Planując, trzeba uwzględnić trzy aspekty: miejsce, w którym akwarium ma stać, musi zapewniać dobry na nie widok; codzienna obsługa jak i większe porządki muszą być bezpieczne i powinny być przyjemne; otoczenie akwarium jest ważne także z punktu widzenia ryb i innych stworzeń. Wystrój akwarium, osprzęt taki jak filtry (ukryte lub nie), oświetlenie, podstawa, ewentualne tło: wszystko to harmonizuje, lub nie, z resztą pomieszczenia i zwyczajami mieszkańców. Wiedza na temat potrzeb i życia wodnych roślin i zwierząt stale rośnie, pojawiają się nowe rozwiązania techniczne tak iż opieka nad akwarium, i zbudowanie go mogą być łatwiejsze niż jeszcze niedawno. Nawet kształty samych zbiorników bywają obecnie różne, chociaż w większości przypadków prostopadłościan spełnia swoją rolę zupełnie dobrze.

DOSTĘP DO ZBIORNIKA, SPRZĘTU, PRĄDU

Akwarium zwykle stoi w meblu specjalnie skonstruowanym, często na metalowym regale, małe nawet na stole lub solidnym biurku. Za tym meblem i po bokach należy zostawić pustą przestrzeń umożliwiającą dostęp do kabli elektrycznych, węży do filtra itd., a więc co najmniej na szerokość dłoni. Najlepiej, by instalacja elektryczna była uziemiona. Poza tym przewód elektryczny przed dotarciem do gniazdka powinien być wygięty w dół, po to, aby w przypadku gdyby zaczęły spływać po nim krople wody, nie dostawały się one do gniazdka, lecz odrywały w najniższym punkcie kabla. W pobliżu akwarium musi być miejsce na ustawienie wiader, węży itd. w celu wypłukania filtra lub korzenia, częściowej wymiany wody itd. Stały dostęp do kranu (na przykład, do instalacji odwróconej osmozy) i do kanalizacji, dla szybkiego wylewania niepotrzebnej wody jest pożyteczny, lecz nie zawsze konieczny.

OTOCZENIE AKWARIUM

Dźwięki i inne wibracje, ruch w pobliżu akwarium, źródła ciepła i światło w je-go sąsiedztwie, wszystko to nie jest obojętne dla ryb; wpływa na ich zachowa-nie, a nawet zdrowie. Wibracje i hałasy zmywarki, telewizora, muzyka i tak da-lej przechodzą przez akwarium – i jego mieszkańców. Ryby są bardzo wrażliwe na drgania wody, korzystają z nich przecież posługując się zmysłem linii nabocznej. Gdy stale poddawane są wibracjom z zewnątrz, znajdują się w sta-nie nadmiaru bodźców, który zmniejsza ich odporność. Nagłe otwarcie drzwi, kroki człowieka przechodzącego tuż obok, czy pukanie w szybę akwarium to również źródła drgań. Najlepiej więc wybrać spokojne miejsce przy ścianie odległej od drzwi. W tej sytuacji ryby będą już z daleka widzieć zbliżających się ludzi. Jasność oświetlenia akwarium i jego otoczenia też ma znaczenie. Aby ryby nie musiały znosić gwałtownych zmian oświetlenia, bardzo przykrych, lampy nad (i przy) akwarium powinny być włączane, gdy w pokoju już jest dość jasno, i wyłączane co najmniej 20 minut przed wieczornym zgaszeniem świateł w pokoju. Akwarium nie powinno stać blisko okna, ponieważ latem może ulec przegrzaniu, to samo dotyczy bliskości grzejników. Nadmiar słońca może spowodować także ogromnie szybki rozwój glonów, nawet „zakwit” – zazielenienie się wody, zwykle bardzo szkodliwe. Światło słoneczne i ciepło z grzejnika mają na akwarium duży wpływ. W pokazanym przypadku słonice tylko przez małą dnia dociera do akwarium. Gniazdka elektryczne powinny być w pobliżu, ale chronione przed zalaniem. Kable powinny zwisać niżej gniazdka aby w razie czego, woda nie spływała po nich do gniazdka.

PODSTAWA I OBEJMA AKWARIUM

Zbiornik wypełniony wodą jest bardzo ciężki, wymaga stabilnej podstawy. Nogi regału lub innego mebla z dużym akwarium powinny stać nad belkami podłogi, nie między nimi. Większość domowych akwariów jest sklejona ze szklanych szyb. Jeżeli boczne szyby sto-ją na szybie dennej, co jest gorszym rozwiązaniem, wówczas bardzo ważne jest wypoziomowanie całości i równa po-wierzchnia pod akwarium, najlepiej z warstwą nieco podatnego materiału, jak np. styropian, bezpośrednio pod dnem. W przeciwnym przypadku, nie-równości np. stołu spowodują skoncentrowanie się naprężeń w jakimś punkcie dna i w rezultacie jego pęknięcie. Jeżeli natomiast dno jest wklejone między pionowe szyby, sytuacja jest lepsza.

MIEJSCE NA OSPRZĘT

Filtracja, oświetlenie i ogrzewanie muszą być brane pod uwagę w trakcie planowania, i zainstalowane jeszcze przed posadzeniem roślin. Znalezienie miejsca na grzałkę jest łatwe – powinna się zna-leźć w miejscu, gdzie będzie wyraźny prąd wody, ustawiona pod kątem 45° względem pionu. Jeżeli w grzałkę wbudowany jest termostat, ma się on

PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE

Prawie żadne akwarium nie może funkcjonować bez podstawowego wyposażenia technicznego: sztucznego oświetlenia, filtracji wody i ogrzewania. Jednak w niektórych przypadkach oświetlenie daje wystarczająco dużo ciepła, lub nawet nadmiar.

Grzałka z termostatem To najwygodniejszy rodzaj ogrzewania. Grzałki te są zwykle szklane, czasem ze wzmocnionego szkła. Niektóre filtry zawierają w sobie taką grzałkę lub miejsce na nią. Ważnymi parametrami jest zakres nastawianych temperatur i moc grzałki; im zbiornik większy, tym mocniejszego ogrzewania wymaga. Jeżeli zbiornik z tropikalnymi rybami itp. stoi w pomieszczeniu zimniejszym niż typowe mieszkanie, wymaga niestandardowo silnego ogrzewania.

Na wydajność składa się głównie prędkość przepływu wody i skuteczność filtrowania. Środki filtrujące są mocno porowate, w miarę jak zapychają się brudem i koloniami bakterii, rozwijającymi się na zebranej zawiesinie, coraz bardziej tamują przepływ wody. Ale jednocześnie, do pewnego momentu wzrasta skuteczność filtrowania, ponieważ bakterie wychwytują z wody nadmiar substancji odżywczych.

OŚWIETLENIE AKWARIUM

Na światło słoneczne nie zawsze można liczyć, a w dodatku bywa zbyt silne. Do oświetlenia akwarium stosuje się zazwyczaj różne rodzaje świetlówek, znacznie droższym ale bardzo silnym źródłem światła są wyładowcze lampy metalohałogenowe, typu HOL albo HOI. Świetlówki połączone są z siecią elektryczną za pośrednictwem tzw. startera lub dławika (który też czerpie prąd i ma swoją moc, która bywa nawet zbliżona do mocy świetlówki). Jedynie świetlówki kompaktowe mają od razu wbudowany starter; zwykle wkręca się je w oprawkę z gwintem jak do żarówki. Starter i gniazdo w którym umocowuje się świetlówkę należy chronić przed rozbryzgami wody i przed skraplaniem się pary (które jest bardzo prawdopodobne, gdy układ jest wyłączony na noc). Skraplanie się wody skraca również żywotność świetlówek. W firmowych obudowach zwykle mieści się cała potrzebna elektronika i wystarczy tylko umieścić świetlówki. Często akwarium przykrywa się szybą i w ten sposób oddziela od świetlówek, chroni to je ale zmniejsza ilość docierającego do wody światła. Nie warto dla akwarium zmieniać taryfy z G11 na dwustrefową taryfę  G12, pobór energii będzie niewielki jeśli zastosujemy dobre żarówki. 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz