RSS
 

Rynek internetu

10 sty

instalacja elektrycznaCo składa się na opłatę za internet?

Miesięczny abonament to najważniejszy składnik opłaty za internet. Wysokość abonamentu może się różnić w poszczególnych miesiącach obowiązywania umowy. Zwróć uwagę, że wielu operatorów kusi niskim abonentem w pierwszych miesiącach korzystania z internetu (a nawet brakiem opłat). Opłaty te jednak wzrastają w kolejnych miesiącach.

Opłata instalacyjna to opłata za podłączenie do sieci operatora. Występuje ona w ofertach operatorów telefonicznych i kablowych. Inną opłatą jest opłata za aktywację (ponosimy ją przy zakupie praktycznie dowolnej usługi dostępu do internetu). Dodatkowo zwykle zapłacimy również za urządzenie pozwalające łączyć się z internetem: modem lub kartę.

Niekiedy operatorzy rezygnują z niektórych opłat, np. wypożyczają modem nieodpłatnie. Aby uniknąć niespodzianek, warto zawsze dokładnie dowiedzieć się, jakie opłaty będzie pobierał od nas operator i jaki jest sposób ich płatności.

W naszych zestawieniach sumujemy wszystkie te opłaty i obliczamy, ile średnio trzeba zapłacić za miesiąc dostępu do internetu.

Taki sposób obliczania umożliwia poznanie całkowitych rzeczywistych kosztów internetu – operatorzy kuszą bowiem obniżkami, ale nie spieszą się z podaniem informacji, że w kolejnych miesiącach opłaty wzrastają. Zestawiając średnie miesięczne opłaty, możemy też porównać oferty różnych dostawców.

Dlatego wybierając internet, warto skorzystać z kalkulatora cen internetu, a w przypadku wyboru innych produktów z kalkulatora cen energii czy kalkulatora cen kredytów.

Opłata za utrzymanie łącza

Jest to dodatkowa opłata, jaką w niektórych przypadkach pobiera dostawca internetu z tytułu korzystania z łącza, którym dostarczany jest internet. Za utrzymanie łącza zapłacimy wówczas, jeśli chcemy mieć internet na łączu telefonicznym, ale nie zamierzamy korzystać z telefonu stacjonarnego.

Kary za rezygnację

Jeśli zawarliśmy z dostawcą umowę na czas określony, to jej wypowiedzenie przed terminem najczęściej oznacza dla nas konieczność zapłacenia tzw. kary umownej.

Czasami operator nakłada na nas karę o z góry ustalonej wysokości, np. 1000 zł (ewentualnie może być ona proporcjonalna do czasu, przez jaki korzystaliśmy z Internetu na promocyjnych warunkach).

Częściej jednak operator żąda zwrotu ulg, z jakich skorzystaliśmy, płacąc promocyjną cenę za instalację, modem oraz obniżony abonament. Informacje o wysokości przyznanych ulg można znaleźć w regulaminach poszczególnych ofert promocyjnych.

Jak dobrze wybrać internet

Oto szybki i wygodny sposób na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru usługi internetowej. Decydując o wyborze usługi internetowej, uwzględnijmy czynniki takie jak: rodzaj łącza, prędkość transferu danych, opłaty i umowę z dostawcą.

Na początku rozważ, jaka forma dostępu do sieci będzie dla Ciebie najdogodniejsza:

Internet na łączu telefonicznym to oferta dla osób z dostępem do linii telefonicznej. Jeśli nie korzystasz z telefonu, a chcesz założyć internet na linii telefonicznej, zamiast abonamentu zapłacisz za tzw. opłatę za utrzymanie łącza.

Uwaga! Nie wszyscy dostawcy takiego internetu świadczą usługi na terenie całej Polski.

Kupując internet najpierw wybierz najlepszy dla Ciebie rodzaj łącza

Łącze internetowe w kablówce to oferta skierowana przede wszystkim do osób mieszkających w mieście (w blokach i domach wielorodzinnych). Aby internet dostarczała Ci któraś z sieci kablowych, Twój dom musi znajdować się w miejscu, gdzie przebiegają sieci danego operatora. Jeśli tak nie jest, musisz liczyć się z wyższymi kosztami instalacyjnymi.

Internet mobilny (działa w oparciu o sieci komórkowe) jest adresowany do osób dużo podróżujących lub często zmieniających miejsce zamieszkania. Pamiętaj jednak, że są takie obszary, które znajdują się poza zasięgiem sieci.

Aby sprawdzić, które oferty i w jakich cenach są dostępne w Twoim regionie,  skorzystaj z kalkulatora cen.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz