RSS
 

Living wage – ważny wskaźnik

11 lip

Living wage – wskaźnik, który ukazuj minimum finansowe niezbędne do utrzymania się. LW, określa się stawką godzinową za pracę zapewniająca pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. W każdym kraju lw- living wage wynosi inaczej, czasem w obrębie jednego miasta, lw, może być różne, w zależności od dzielnicy.

Living wage ustalana jest co roku w lipcu. Obecnie na 2017 znana jest wysokość LW w Irlandii. I tak, samotna osoba w Irlandii potrzebuje na godne życie minimum 11,70 euro za godzinę pracy.

„Płaca żywotność” – różni się od wynagrodzenia minimalnego, ponieważ ustawa zapewniająca minimum płacowe, ma moc prawa krajowego i może nie spełniać wymagań mających podstawowy wpływ, na jakość życia. Badania pokazują, że ustawodawstwo dotyczące płacy minimalnej i ustalenia dotyczące wynagrodzenia żywotnego, wpływa na ubóstwo w sposób odmienny. Gdybyśmy zarabiali, ta jak wymaga tego LW zmniejszyłoby się ubóstwo. Należy wziąć pod uwagę, że wpływ ustawodawstwa płacowego na życie zależy w dużym stopniu od stopnia, w jakim te rozporządzenia są egzekwowane. Przecież to proste do obliczenia, skoro obecnie najniższa krajowa to 1360 złotych netto. Osoba, która nie ma nikogo na utrzymaniu nie ma zdolności kredytowej, aby zaciągnąć dług wyższy niż 300 złotych, miesięcznej raty. Przecież do tego dochodzą rachunki za prąd, wodę, opłaty za gaz czy żywność. Zatem szukamy sposobów 
http://jak-oszczedzac-prad.pl/

Nasze oszczędności pochłaniają rosnące koszty zamieszkania. Ogólny koszt akceptowalnego społecznie minimalnego standardu życia wzrósł dla osoby samotnej średnio o 2 proc.

  • Living wage w Irlandii – 11,70 euro na godzinę
  • Living wage w UK – 8,45 funta na godzinę
  • Living wage w Londynie – 9,75 funta na godzinę
  • Living wage w Niemczech – 8,84 euro na godzinę

U nas living wage wynosi 2,75 euro to około 12 złotych na godzinę, zatem minimum ustawowe pokrywa się z realiami, ale czy faktycznie tak jest? Nich każdy to sam osądzi.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags:

Dodaj komentarz